Kau Sai Chau

Kau Sai Chau The Jockey Club Public Golf Couse, jak zní celý název, je jediným veřejným hřištěm v Hong Kongu. A má co nabídnout! Tři osmnáctky výborné kvality v krásném prostředí jinak neobývaného stejnojmenného ostrova, přístupné pro (skoro) každého golfistu a za rozumnou cenu. Hřiště zahájilo provoz koncem roku 1995, South Course a North Course designoval Gary Player a East Course (z roku 2008) je navržený od Nelson & Haworth. Celý areál provozuje hongkongský The Jockey Club z pověření vlády, jako samofinancující nevýdělečnou organizaci.

A stejně jako vlastní hřiště, tak i areál je na vysoké úrovni. Na ostrov se jezdí z městečka Sai Kung férou, která je taktéž provozována hřištěm. Jsou to moderní lodě, které umí i vztyčit "plachty" - solární panely, které slouží jako druhotný zdroj energie. Cesta trvá asi 15 minut a z přístaviště na ostrově do klubovny ještě následuje krátké svezení minibusem. Klubovna nabízí asi všechno, co je potřeba - pro-shop, restaurace, šatny se sprchami (v ceně fee), přilehlý driving (jeden košík míčů v ceně fee).

Teď už ale na hřiště. Obecně mi všechny zdejší osmnáctky přijdou dost těžké. Tam, kde bychom u nás čekali rough, jsou většinou neprostupná křoví, případně rovnou útesy. Je tedy třeba hrát rovně... A mnoho odpalů jde přes rokle nebo křoví, takže minimálně z týčka je potřeba být i dlouhý. Nicméně na drivy létající na všechny strany tu myslí a zřejmě z důvodu urychlení hry mají skoro všechny jamky dropzóny obvykle kousek před začátkem fairwaye, případně "za roklí", pokud se jedná o třípar. Takže zahodím drive, připíšu jednu trestnou a jdu dropovat (vlastně výhoda jedné rány, ne-ztráty vzdálenosti). I tak zatím nevím, jak tady zahrát výsledek aspoň blížící se mému hendikepu... Důležitá věc - hodně míčů s sebou, ztratit 10 míču za kolo není žádný problém.

South Course je považován za nejjednodušší. Hřiště (par 69) je to "jezdící", autíčko je v ceně fee (místní 580/790 HK$ všední den/víkend, cizinci 780/1150 HK$). Druhá devítka jednoduchá ale určitě není a protože se obvykle začíná od jamky 10, tak hned od třetí jamky, která nabízí jako první výhled na moře, začíná těžký boj s délkou jamek, přestřelování roklí a trefování poměrně úzkých fairwayí. Za zmínku stojí třeba šestnáctka, par 3 skoro 180 metrů přes rokli a rybník... Kdo přežije prvních devět jamek, na druhé (první) devítce si už spíš odpočine. Vnitrozemské jamky jsou kratší a jednodušší, rybník se přestřeluje jen jeden a problematický drive je snad jen na osmičce. Nejhezčí je zase par 3, kratší pětka přes rokli s výhledem na moře.

North Course (par 72) je podle mě hřištěm, které se tady hraje nejlépe. Je za stejné ceny jako South Course, ale chodí se (vozíky bezplatně k dispozici). Možná i proto mi přijde nejhratelnější, protože stejně je to nejlepší pěšky :-). Ovšem ve 34 stupních a 80% vlhkosti už je to přece jenom moc... Však také v červenci a srpnu bylo ve všední dny fee o 100 dolarů nižší. Délkově jsou tady jamky mnohem vyváženější, snad jen devítka a desítka jako par 4 přes 410 metrů jsou trochu horší. Hřiště se k moři moc nepřibližuje, ale nabízí spoustu krásných výhledů na pevninu a vzdálenšjší ostrůvky. O co ale není nouze, jsou náročné drivy. Mnohokrát se pálí přes rokle a samozřejmě je potřeba i přesnost. Určitě je potřeba hřiště trochu znát, pomůže to při umisťování ran. Nejhezčí jamka je asi dvanáctka (par 5), která je taková zakroucená, nechybí drive přes rokli a rybník vlevo na posledních 150 metrech.

East Course mi už přijde trochu jako designerský úlet. Jsou z něj sice krásné výhledy, ale snad ani jedna jamka není "normální". Cena je trochu vyšší (místní 700/920 HK$ všední den/víkend, cizinci 900/1280 HK$). Hřiště (par 72) by se bez autíčka snad ani nedalo obejít, přechody jsou dlouhé a většinou dost do kopce. Aspoň se většina jamek hraje dolů, ale ani to moc nepomáhá. První devítka je určitě jednodušší a snad kromě dvojky se dá obejít bez driveru. Druhá devítka ovšem dlouhé odpaly přímo vyžaduje. Na desítce (par 5) odpal přes rybník a rána do greenu přes rokli, na sedmnáctce rokle snad 180 metrů. Celé to korunuje osmnáctka, která už je totální úlet. Drive je potřeba asi 200 metrů na takové plato, kde hlídá maršál, jestli je volno. Druhá rána jde prakticky naslepo, je potřeba tak aspoň 150 metrů a mizí kdesi v hloubi, v ideálním případě někde na fairwayi tak 100 metrů do greenu. Upřímně nevím, jestli na East někdy v dohledné době zajdu, 2x to zatím stačilo. Normálně chodím na hřiště s 16 míčky a při jednom pokusu jsem dohrál s posledním...

Hřiště bývají dost zaplněná, o víkendu prakticky plná. Ale pro jednotlivého hráče se vždycky nějaké okno najde. Tee time se rezervuje telefonicky přes automatický systém až týden dopředu. Stačí se zaregistrovat a nechat si ověřit hendikep (česká ČGF kartička stačila). Je možné i přijít a zkusit to bez předchozí rezervace. Startuje se po 9 minutách a očekávané časy průchodu jsou nastavené dost nízko. South Course za 4 hodiny a 1 minutu jsme myslím jednou stihli, North Course za 4:18 se snad ani nedá... Na hru dohlížejí četní maršálové a "honí" pomalé flajty. Uvedené ceny jsou aktuálně platné od 1. září (zvýšily se teď o 30 dolarů za fee a 10 za ferry). Lístek na féru (který je nutné zakoupit společně s fee) aktuálně stojí 70 HK$.